Хакери го прекинаа телевизискиот говор на Раиси на годишнината од иранската револуција

Од:

На одбележувањето на 44-годишнината од иранската револуција во Техеран, антивладините хакери накратко го прекинаа телевизиското обраќање на претседателот Ебрахим Раиси.

Раиси, чија тврдокорна влада беше цел на млади демонстранти кои бараат негово соборување, апелираше до „измамената младина“ да се покаат за да може иранскиот врховен лидер Али Хамнеи да ги помилува, јавува Си-Ен-Ен.

Во тој случај, тој и порача на толпата собрана на пространиот плоштад Азади во Техеран дека „иранскиот народ ќе ги прегрне со раширени раце“.

Неговиот телевизиски говор во живо беше прекинат на интернет околу една минута, а на екранот се појави логото на иранската антивладина хакерска група наречена Едалат Али (Правда Али).

Во услови на национални протести и зголемени тензии со Западот, иранските власти вчера ја одбележаа 44-годишнината од Исламската револуција.

Национални протести го зафатија Иран по смртта на 22-годишната Махса Амини која почина ладни во септември во притвор откако беше уапсена од полицијата за морал.

Би можело да ве интересира

Загреб: Хакерите ги оставија пациентите без зрачење, а сега се уште бараат откуп за украдените податоци

Горан Наумовски

Новиот претседател на Иран надеж за милиони граѓани, вети либерализација на општеството

Путин: Односите меѓу Москва и Техеран се пријателски, убеден сум дека изборите нема да влијаат на тоа

Иран се заканува со „војна за уништување“ доколку Израел го нападне Либан

Руски хакери нападнаа хрватски институции: „Одамна не сме ја посетиле Хрватска“

Предраг Петровиќ

КБЦ Загреб: Не нападнаа хакери, моравме се да исклучиме

Горан Наумовски