Грузиската опозиција дојде до 55 отсто од гласовите

Од:

Опозицискиот блок Грузиски сон на милијардерот Бидзин Иванишвили по преброени 100 отсто од гласовите, води на изборите според партиските листи со 54,85 отсто гласови, додека Обединетото национално движење на актуелниот претседател Михаил Саакашвили.

Парламентарните избори во Грузија се одржаа во понеделникот 1-ви октомври. Претседателот Саакашвили од името на досега владејачката партија којашто има освоено 40,4 отсто од гласовите, претходно го призна поразот.

Овие резултати од петокот се однесуваа на дел од изборите коишто се спроведуваат според изборните партиски лиси, кои даваат 77 пратеници од 150-члениот парламент на Грузија. Преостанатите 73 пратеници се избираат единечно, надвор од изборните лиси, а резултатите од овој начин на гласање се уште не се познати.

Во петокот, исто така, лидерот на коалицијата Грузиски сон, милијардерот Бидзин Иванишвили, на средбата со претставникот на НАТО за Јужен Кавказ, Вилијем Лахју, вети дека го „забрза темпото на развивање на демократските институции во Грузија и со самото тоа процесот на интеграција во НАТО”, се наведува на официјалната страница на Иванишвили на социјалната мрежа Фејсбук. Се додава дека Лахју му ја честитал победата на Иванишвили.

 

Би можело да ве интересира

Грузија сака да воведе закон за странски агенти

Новинар на РТ беше приведен од грузиските власти на аеродромот, а рускиот пасош му беше одземен

Грузиските фудбалери ја победија Грција и обезбедија пласман на ЕП

Голема трагедија во семејството на грузиската претставничка на Евровизија

А1он

(ВИДЕО) Вооружен напаѓач уби четири лица на пазар во Грузија

Горан Наумовски

ВИДЕО: Ќерката на Лавров предизвика хаос во Грузија: Дојде на свадба, мораше да ја напушти земјата со полициска придружба

Катерина Ѓуровски