Германскиот Уставен суд за еднаквост помеѓу хетеросексуалните и хомосексуалните

Од:

Уставниот суд на Германија денеска ја прогласи за противуставна законската одредба, со која хомосексуалните двојки немаа право на даночни олеснувања, какви што важеа за хетеросексуалните бракови.

Партнерите во хетеросексуалните бракови се ослободени од данокот при продажба на недвижен имот. Законот за данок беше променет во 2010 година така што хомосексуалците со регистрирано граѓанско партнерство исто така беа ослободени од таквиот данок.

Двајца мажи, разведени во 2009 година поднесоа барање до Уставниот суд ослободувањето од данокот при продажба на имот да важи и пред 2010 година.

Германскиот Уставен суд одлучи дека различното третирање на хетеросексуалните и хомосексуалните двојки до 2010 година нема законско оправдување и го крши Уставот.

Би можело да ве интересира

Германец даруваше милион евра за настраданите во поплавите

Браун: Германија можно е да ги ограничи невакцинираните

Ана Ололовска

Низ новиот берлински аеродром „Бер“ вчера минале рекордни 50.000 патници

Ана Ололовска

Во поплавите во Германија загинаа 180 лица, а околу 150 се водат за исчезнати

Ана Ололовска

ВИДЕО: Скандал во Германија, новинарка се мачкаше со кал за да личи како да помагала во поплавите

Жарко Настоски

САД и Германија се договорија за спорниот гасовод „Северен поток 2“, пишува „Вашингтон пост“

Жарко Настоски

1 comment

commanddevil 08/08/2012 - 23:03 at 23:03

svabive i taka se ,,skrenati,, po ova prasanje. mozebi po izednacuvanjeto na homosite i normalnite ke izednacat i takvi koi seksualna opsesija im e zoo sexot? zamislete se vencaat nekoja fufa i nekoj rasen vucjak? pa neli ednakov tretman e vo prasanje?

Reply

Leave a Comment

two + 3 =