Германскиот канцелар во телефонски разговор со Ердоган вети поголема помош за Турција

Од:

Германскиот канцелар Олаф Шолц и вети на Турција поголема помош по разорниот земјотрес на турско-сириската граница, во кој загинаа илјадници луѓе, јави ДПА.

За време на телефонскиот разговор со турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган, Шолц вети „понатамошна сеопфатна поддршка за справување со оваа катастрофа“, соопшти денеска владиниот портпарол Штефен Хебестрајт.

Германија веќе распореди 50 експерти за земјотреси специјализирани за лоцирање и спасување на луѓе затрупани под урнатините од хуманитарната организација Агенција за техничко помош (THW), финансирана од ЕУ. Тие денеска заминаа од аеродромот во Келн во западна Германија.

Шолц, исто така, му го пренесе „најдлабокото сочувство за смртта на многу луѓе“, на Ердоган, кој изрази благодарност за меѓународната поддршка.

Би можело да ве интересира

Група девојчиња со часови мачеле 13-годишно девојче во Германија, и гаселе цигари на лицето, па и ја запалиле косата

Горан Наумовски

Шолц: Путин е секогаш многу љубезен

Горан Наумовски

Речиси 700 летови откажани во Германија

Ана Ололовска

Се сретнаа Шолц и Нетанјаху: „Безбедноста на Израел е германски национален интерес“

Ана Ололовска

Девојче било избодено дури 32 пати со нож поради кавга на ТикТок

Горан Наумовски

Британски и германски ловци пресретнале руски авион над Естонија

Катерина Павлова-Николовска