Шолц: Подготвен сум да разговарам со Путин за Украина

Од:

Германскиот канцелар Олаф Шолц изјави дека планира да разговара со рускиот претседател Владимир Путин „во догледно време“.

„Мојот последен телефонски повик беше некое време“, рече Шолц. „Но, планирам повторно да разговарам со Путин во догледно време“, додаде тој.

Лидерите последен пат разговарале телефонски на почетокот на декември. Запрашан за можноста за прекин на конфликтот преку преговори, Шолц рече дека Путин мора да разбере дека војната не може да се заврши со склучување „некаков студен мир“.

„На пример, со претворање на сегашната линија на фронтот во нова граница меѓу Русија и Украина“, рече тој.

Би можело да ве интересира

Путин: Секогаш чекор пред непријателот

Путин: Русија ќе разговара за мирот во Украина само со легитимните лидери во Киев

Ројтерс: Путин е подготвен да стави крај на војната во Украина, но има услов за тоа

Контрамерка на Путин: Дозволи користење на американскиот имот како обештетување за Русија

Путин: Раиси беше вистински пријател на Русија

Почна средбата меѓу Путин и Си во Пекинг, по што ќе следи дискусија со учество на делегации

Горан Наумовски