Шолц: Подготвен сум да разговарам со Путин за Украина

Од:

Германскиот канцелар Олаф Шолц изјави дека планира да разговара со рускиот претседател Владимир Путин „во догледно време“.

„Мојот последен телефонски повик беше некое време“, рече Шолц. „Но, планирам повторно да разговарам со Путин во догледно време“, додаде тој.

Лидерите последен пат разговарале телефонски на почетокот на декември. Запрашан за можноста за прекин на конфликтот преку преговори, Шолц рече дека Путин мора да разбере дека војната не може да се заврши со склучување „некаков студен мир“.

„На пример, со претворање на сегашната линија на фронтот во нова граница меѓу Русија и Украина“, рече тој.

Би можело да ве интересира

Макрон и Шолц ги повикаа Приштина и Белград на нови избори на северот на Косово

Путин: Русија сигурно ќе победи во војната во Украина

ISW: Путин се обиде да го намали значењето на нападите со дронови врз Москва

Ана Ололовска

Во секој момент знаеме каде се Путин и Пригожин тврди украинското разузнавање

ВИДЕО: Путин ја обвини Украина за тероризам и се закани со одмазда

Катерина Павлова-Николовска

Партизаните му испратија порака на Путин

Ана Ололовска