Германски институции добиле над 100 имејли со закани во изминатите месеци

Од:

Германски мннистерства, институции и личности добиле во изминатите месеци над 100 имејли со закани вклучително предупредувања за бомбашки напади, од адреси што содржат нацистички изрази, објави Зидојче цајтунг и Норддојчер рундфунк.

Акаунтите се различни, но елекронските писма се со речиси ист тон и се потпишани од Националсоцијалистичка офанзива, Вермахт или НСУ02.

Еден таков имејл предизвика во почетокот на неделата евакуација и претрес на железничката станица во Лубек и на даночната служба во Гелзенкирхен. Електронските писма почнале да пристигнуваат од летото минатата година.

Во јануари оваа година испратени се неколку такви закани до регионални судови во Хамбург, Кил и Потсдам. Имејли со заканувачка содржина испраќани се и до политичари, адвокати, новинари, до Централниот совет на евреите во Германија, па дури и до пејачката Хелене Фишер.

Би можело да ве интересира

Меркел и Џонсон веруваат во Брегзит со договор

Ана Ололовска

Џонсон на средба со Меркел во Берлин, пречекан со протести

Над 25 проценти од Германците имаат мигрантско потекло

Ана Ололовска

Рот: Мирот во Северна Ирска и интегритетот на европскиот пазар не се за преговори

Ана Ололовска

Германија денеска за првпат емитува 30-годишна обврзница со нула каматна стапка

Ана Ололовска

Затворена интернет-страница за изработка на бомби