Генерал Игор Кирилов: Американците спроведуваат експерименти со ХИВ инфекција на украински војници

Од:

Припадниците на украинската армија беа целна група на американските експерименти со ХИВ инфекција, кои се спроведуваат во Украина од 2019 година.

Ова го тврди генерал Игор Кирилов, шеф на радијациона, хемиска и биолошка одбрана на руските вооружени сили.

„САД ги спроведуваат најконтроверзните истражувања од гледна точка на меѓународното право надвор од националната територија. Пример се експериментите поврзани со ХИВ инфекцијата што американските специјалисти ги спроведуваа на територијата на Украина од 2019 година“, рече рускиот генерал, пренесува РИА Новости.

Кирилов истакна дека целните групи во ова истражување не биле само „осудени лица или зависници од дрога, туку и претставници на вооружените сили на Украина“, наведува агенцијата.

Би можело да ве интересира

Загина еден од најдобрите украински пилоти

Буданов: Ситуацијата во регионот Харков станува критична за вооружените сили на Уркаина

„Сандеј тајмс“: Камерон побарал од Доналд Трамп да го поддржи нацрт-законот за помош на Украина

(ВИДЕО) Шефовите на американската и украинската дипломатија јаделе пица во ресторан во Киев

Франција ќе достави дополнителна воена помош за Украина

Британски министер за одбрана: Лондон му дозволи на Киев да го нападне Крим со нашето оружје