Францускиот парламент против забраната хомосексуалци да даруваат крв

Од:

Францускиот парламент синоќа едногласно се изјаснил дека е против забраната, хомосексуалците доброволно да даруваат крв.

Според наводите на медиумите пратениците ја подржале оценката дека никој не може да биде исклучен од акцијата за доброволно дарување крв поради сексуална ориентација.

Инаку на хомосексуалците во Франција од 1983 година им е забрането да даруваат крв поради страв од ширење на инфекција со ХИВ вирусот.

Министерката за здравство, Марисол Турен ја поздравила одлуката на парламентот, но додала дека со тоа не може да се измени релевантниот закон, туку дека е потребен декрет, кој ќе ја укине постоечката забрана.

Е.Г.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Франција изгуби контрола на делови од Нова Каледонија, истрели и експлозии одекнуваат низ островот

ВИДЕО: Напад на синагога во Франција, полицијата го уби напаѓачот

(ВИДЕО) Франција прогласи вонредна состојба во Нова Каледонија

Горан Наумовски

(ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО) Нови детали од оружениот инцидент во Франција, од непосредна близина пукале кон полицајците

Горан Наумовски

Франција ќе достави дополнителна воена помош за Украина

Нова Каледонија: Во протестите повредени се над 50 полицајци, опожарени се 50 продавници и 200 автомобили