Фон фер Лајен: НАТО и Г7 ги осудуваат варварските напади на Русија

Од:

Лидерите на НАТО и Г7 ги осудуваат варварските напади на Русија врз градовите и инфраструктурата во Украина, напиша претседателката на Европската комисија Урсула фон фер Лајен на Твитер.

– Се солидаризираме со Полска по експлозијата на нејзината граница. Како што продолжува истрагата, остануваме во близок контакт со нашите партнери за следните чекори – нагласи таа по состанокот на лидерите на Г7 и НАТО.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Урсула фон дер Лајен пристигна во Киев со важна порака за Зеленски

Катерина Ѓуровски

Фон дер Лајен: Со нетрпение ве очекуваме во ЕУ со вашиот посебен идентитет и македонски јазик

ВИДЕО: Пендаровски се сретна со фон дер Лајен, разговарале за реформите и за уставните измени

Урсула фон дер Лајен пристигна во Скопје

Урсула Фон дер Лајен денеска пристигнува во Скопје

Фон дер Лајен: Се надевам дека сите страни ќе ги поддржат уставните амандмани за придвижување на земјата на европскиот пат