Фон дер Лајен: Русија и Кина мора да изберат дали ќе бидат на страната на Европската унија

Од:

Русија и Кина се обидуваат да го зајакнат своето влијание на Западен Балкан по војната во Украина, изјави претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен.

„Дали ќе преовладуваат автократиите и правото на најсилните или ќе преовладуваат демократијата и владеењето на правото? Фон дер Лајен се запраша во Тирана кога пристигна на самитот на лидерите на ЕУ и земјите од Западен Балкан.

„Оваа турбуленција е забележлива и на Западен Балкан. Русија се обидува да влијае, Кина се обидува да влијае“, додаде таа. Таа посочи дека земјите мора да изберат дали ќе бидат на страната на Европската унија.

„Дали сте на страната на демократијата, односно Европската унија, вашиот пријател и партнер или сакате да тргнете на друг пат“, рече Фон дер Лајен, нагласувајќи дека Европската унија е најголемиот инвеститор во регионот.

Би можело да ве интересира

Русија: Водостојот на реката Тобол достигна „опасно ниво“

Голема поплава на границата меѓу Русија и Казахстан, десетици илјади луѓе евакуирани

Кина жестоко го критикуваше Израел, но не ги спомна иранските напади

Горан Наумовски

Русија се огласи за нападот на Иран на Израел

Катерина Ѓуровски

Нов воздушен напад во Луганск

А1он

Русија: Подгответе се за безусловна капитулација на Украина

Горан Наумовски