Фицo именуван за премиер на Словачка, положи заклетва

Од:

Словачката претседателка Зузана Чапутова денеска го назначи лидерот на партијата Смер-ССД Роберт Фицo за премиер на таа земја.

Заедно со Фицo дадоа заклетва и министрите кои ќе бидат дел од новата влада, јавуваат локалните медиуми.

Парламентот на Словачка ја прекина конститутивната седница поради давање заклетва на членовите на новата влада. Левичарската, социјално конзервативна партија Смер-ССД на Фицo победи на изборите на 30 септември.

Фицо формираше коалиција со централно-левичарската партија ХЛАС (Глас) и националистичката, проруска Словачка национална партија (СНС).

Би можело да ве интересира

Грозоморно убиство во Словачка: Готвач си ја искасапил девојката

Горан Наумовски

Драма во Словачка по телефонска закана: Ќе го повторам масакрот од Прага

Момче скокна од покривот на училиштето, мајка му гледала: Го малтретирале девојчињата од одделението

Предраг Петровиќ

Симецка: Ќе направиме сѐ Фицо да не формира влада

Горан Наумовски

Словачкиот екс-премиер, прорускиот Фицо победи на парламентарните избори во Словачка

Горан Наумовски

Страшна сообраќајка во Словачка: Автобус се наби во камион, се стравува дека има мртви

Горан Наумовски