ФБИ уби маж кој му се закануваше на Бајден

Од:

Еден човек од Јута е застрелан за време на рација на ФБИ во средата рано наутро, потврди ФБИ.

Рацијата се одржа во врска со истрагата за наводни закани кон претседателот Џо Бајден и други политички функционери, известија двајца функционери запознаени со случајот. Еден од официјалните лица изјави за ABC News дека истрагата започнала во април и дека ФБИ ја известила американската тајна служба во јуни. Покрај заканувачките објави, човекот кој бил под истрага на интернет сугерирал, според функционерот, дека планирал да преземе и физичка акција.

Заканите беа оценети како „веродостојни“, а ФБИ во Солт Лејк Сити соопшти дека пукањето се случило околу 6:15 часот по локално време додека специјалните агенти се обиделе да издадат налог за апсење и претрес во куќата во градот Прово.

– ФБИ многу сериозно ги сфаќа сите инциденти со пукање во кои се вклучени наши агенти или членови на работната група. Во согласност со политиката на ФБИ, инцидентот со пукањето е под контрола на нашиот истражен оддел. Бидејќи истрагата е во тек, не можеме да откриеме повеќе детали – се вели во соопштението на ФБИ.

Би можело да ве интересира

Бајден на средба со лидерите на Египет и Катар: Ни треба шестнеделен прекин на огнот во Газа

Бајден: Резултатите од мојот систематски преглед се исти како и минатата година

Околу 100.000 гласачи во Мичиген доставија празни ливчиња како предизборно предупредување до Бајден

Бајден на рутински преглед пред закажаните претседателски избори во САД

(ВИДЕО) Ќе има примирје во Газа за Рамазан најави Бајден

Катерина Ѓуровски

Хејли е неважна, се вртиме кон Бајден соопшти штабот на Трамп