Фалената „железна купола“ не пресретнала ниту една од хиперсоничните ракети на Иран

Од:

По стрелањето на беспилотни летала и ракети, Иран со сигурност веќе ја знае моќта на противвоздушната одбрана на Израел. Сите седум хиперсонични ракети се покажа дека се голема опасност за Израел и дека нема засега решение за истите, зошто тие ја погодија целта.

Од една страна, проблем е што тие за неколку минути од стрелањето стигнуваат во Израел, а како втор проблем се наведува дека ниту фалената „железна купола“ ниту пак системот „Стрела“ не успеаја да ги неутрализираат овие седум хиперсонични ракети кои завршија на воен аеродром во пустина во Израел каде се сместени модерните и најнови авиони Ф-35.

Би можело да ве интересира

Шпански министер: Мојот израелски колега објави скандалозно и страшно видео

ВИДЕО: Израел ја игнорира наредбата на Хашкиот суд, продолжи со нападите на Рафа

Катерина Ѓуровски

„Њујорк тајмс“: Европа се одвраќа од Израел, го доживува како агресор

Телеграма за сочувство до раководството и до иранскиот народ, упати претседателот на Левица, Димитар Апасиев

За Бајден случувањата во Газа не се геноцид

Меѓународниот суд на правдата во Хаг бара апсење на Нетанјаху и на шефовите на Хамас