Европската унија воведе рекордни санкции против Русија

Од:

Европската унија објави дека воведе рекордни санкции кон Русија. Ова е соопштението за печатот на Европската комисија.

Комисијата ја поздравува одлуката на Советот за усвојување на тринаесеттиот пакет санкции против Русија. И по две години од суровиот напад на Русија врз Украина, поддршката на ЕУ за Украина и нејзиниот народ не се намалува. Обединета Европа продолжува решително да ги брани своите вредности и фундаментални принципи.

Новиот пакет дополнително го ограничува рускиот пристап до воената технологија, како што се беспилотните летала, и вклучува нови компании и поединци вклучени во руските воени напори. Во новиот пакет на списокот има повеќе од две илјади, што е тежок удар за руската армија.

Секое евро што не го добива Русија е важно, но не смееме да се опуштиме. Комисијата ќе продолжи да им помага на земјите-членки да обезбедат ефективно спроведување на мерките и да соработува со трети земји за борба против можните обиди за заобиколување на мерките.

Внесени се рекордни 194 поединечни огласи, 106 лица и 88 субјекти, а сега на листата има повеќе од 2.000. Поточно:

Руски одбранбен сектор: списокот вклучува 140 нови лица и компании од рускиот воено-индустриски комплекс, кои, меѓу другото, произведуваат ракети, дронови, противвоздушни ракетни системи, воени возила, најсовремени компоненти за оружје и друга воена опрема. Опфатени се субјектите кои тргуваат со различни клучни компоненти на дронови. Комисијата ги идентификуваше користејќи однапред договорен објективен и чекор-по-чекор пристап, комбинирајќи неспорни докази од различни извори поткрепени со трговски и царински податоци.

Силна порака до руските партнери во војната: новата листа вклучува 10 (руски) компании и поединци вклучени во испораката на севернокорејско оружје за Русија, севернокорејскиот министер за одбрана и неколку белоруски компании и поединци кои им помагаат на руските вооружени сили

Борба против затајувањето на мерките: меѓу нововклучените се руска логистичка компанија и нејзиниот директор, за учество во паралелен увоз на забранети стоки во Русија и уште еден руски субјект, кој е вклучен во друга форма на набавка.
Зајакнување на мерките на Унијата против руската окупација и нелегалната анексија на делови од Украина: новиот список вклучува 6 судии и 10 службеници од окупираните украински територии.

Казна за прекршување на правата на децата: Новиот список вклучува 15 лица и два ентитети кои учествуваат во депортацијата и воената индоктринација на украинските деца, меѓу другите во Белорусија.

Новиот пакет е потврда за решеноста на ЕУ да ја спречи Русија да се здобие со чувствителна западна технологија за нејзината војска. Беспилотните летала, т.е. беспилотните летала, играат важна улога во војната во Украина. Компаниите кои набавуваат клучни компоненти за беспилотни летала за Русија се вклучени во списокот, а воведени се и одредени секторски санкции за да се отстранат недостатоците и да се отежне војната со беспилотни летала.

Врз основа на цврсти докази од различни извори, како и податоци за трговијата и царината, 27 нови компании од Русија и од трети земји се додадени на листата на субјекти поврзани со рускиот воено-индустриски комплекс (Анекс IV) во новиот пакет. Тие се предмет на построги ограничувања на извозот на стоки и технологија со двојна употреба, како и стоки и технологија што би можеле да придонесат за технолошко зајакнување на рускиот одбранбен и безбедносен сектор. Поточно:

Додадени се 17 руски компании кои учествуваат во развојот, производството и снабдувањето со електронски компоненти на рускиот воен и индустриски комплекс.
Додадени се и 4 компании од Кина и по една од Казахстан, Индија, Србија, Тајланд, Шри Ланка и Турција бидејќи тргуваат со електронски компоненти за рускиот воено индустриски комплекс и индиректно го поддржуваат во нејзината агресивна војна против Украина.

Заедно со вклучувањето на компании кои продаваат делови за дронови на Русија, новиот пакет воведува и нови забрани за извоз на компоненти за дронови. Поточно:

Во пошироката забрана за извоз на компоненти од дронови, новите ограничувања ги опфаќаат електронските трансформатори, статичките конвертори и индукторите, кои меѓу другото ги има и кај дроновите.
Со новите мерки се забрануваат и алуминиумски кондензатори кои имаат воена примена.

Списокот на земји партнери за индиректната забрана за увоз на железо и челик во новиот пакет мерки е проширен и во Обединетото Кралство. Овие земји-партнери применуваат голем број рестриктивни мерки за увоз на железо и челик и голем број мерки за контрола на увозот кои во суштина се еквивалентни на мерките од Регулативата (ЕУ) бр. 833/2014.

Би можело да ве интересира

Русите ја презедоа контролата врз селото Богдановка

Предраг Петровиќ

Стигна порака: „Новата американска помош нема ништо да смени во Украина“

Русија за американската помош: Ова дополнително ќе ја уништи Украина

Америка изгласа помош за Украина, ова би можело да со смени текот на војната

Катерина Ѓуровски

Америка блиску до историска одлука за Украина, ова може да го промени текот на војната

Катерина Ѓуровски

Руски воен репортер убиен во украинскиот напад со дронови