ЕУ и Велика Британија се договорија за квоти за улов во заедничките рибни фондови во 2022 година

Од:

ЕУ и Велика Британија се договорија како во наредната година ќе ги поделат рибните фондови со кои заеднички управуваат на одредени морски локации.

По два месеци тешки преговори, Лондон и Брисел денеска објавија дека постигнале договор за 2022 година за вкупниот дозволен улов од рибниот фонд што го делат во Атлантскиот Океан и Северното Море.

Според Договорот за трговија и соработка во периодот по Брегзит, ЕУ и Велика Британија мора да преговараат за вкупниот дозволен улов од тие фондови на годишно ниво.

Преговорите и постигнатиот договор не се поврзани со британско-францускиот спор околу издавање лиценци на француските рибари за риболов во британски води.

Би можело да ве интересира

Ахмети: Александар Дугин, главата на руските политики има партија во Македонија

Нови промени за сообраќајните казни во ЕУ: Никој веќе нема да може да ги избегне

ЕУ постигна привремена спогодба за нови правила за трговија со огнено оружје

Британците повеќе не ја сметаат Германија за сигурен сојузник

СДСМ: ЕУ е единствен патоказ за подобра македонска иднина

А1он

Европската Комисија ќе обезбеди општи рамковни услови за почеток на преговорите со Украина за пристапување во ЕУ