Експлозии во реонот на Днепар, се огласија сирените за воздушен напад

Од:

Во моментов низ централна Украина се слушаат предупредувања за воздушен напад, а локалните медиуми јавуваат за експлозии во реонот на Днепар.

Сирените се на сила во Запорожје, Полтава и Кировоград. Тие до пред еден час беа активни во Одеса и во Миколаев.

Руска ракета денеска погоди индустриски комплекс во украинскиот град Кривји Рих, соопшти гувернерот на регионот.

Валентин Резниченко додаде дека во експлозијата е повреден 38-годишен работник, со изгореници е пренесен во болница, изјави Резниченко.

Би можело да ве интересира

Уапсен руски шпион во Украина

Горан Наумовски

Украинскиот премиер: Ни требаат дополнителни 17 милијарди долари

Кремљ: Бајден го има клучот за завршување на војната во Украина

Горан Наумовски

Десет цивили загинаа во најновото руско гранатирање

САД: Ќе поминат многу месеци пред тенковите „Абрамс“ да им биде испорачани на Украинците

САД и Франција не ја отфрлаат можноста за испраќање борбени авиони во Украина