ЕК: „Рајанер“ ги крши правата на своите патници

Од:

Европската комисија денеска ги повика телата на ЕУ задолжени за заштита на правата на потрошувачите да извршат проверка на неодамнешните промени во политката на ирската нискобуџетна авиокомпанија „Рајанер“ за исплата на отштета.

Според Еврокомисијата, со новите правила на „Рајанер“ се кршат правата на клиентите на компанијата.

Со изменетите правила на „Рајанер“ се превидува незадоволните клиенти да можат да бараат обесштетување од компанијата само преку судовите во Ирска.

– Со загриженост ја прочитав информацијата за „Рајанер“. Факт е дека патниците ќе можат да поднесуваат тужби само Ирска, што очиглено е во спротивност со правилата (на ЕУ), објави на Твитер еврокомесарката за правда, заштита на потрошувачите и еднаквост меѓу половите Вера Јоурукова.

„Рајанер“, кој се соочува со серија штрајкови на вработените, соопшти дека на патниците ќе им враќа пари за купените билети за летовите што се откажани, но дека нема намера да им плаќаат отштета поради тоа.

Би можело да ве интересира

Брисел официјално предложи вклучување на обврските од Охридскиот договор во рамките на преговорите за членство на Србија во ЕУ

Горан Наумовски

Маричиќ гледа позитивно на извештајот од ЕК: Имаме напредок во 80 отсто од поглавјата, не е нотирано назадување

Гир: Зголемена висока корупција, злоупотреба на ЕУ знаменцето, недоверба во судиите во Македонија

Украина и Молдавија ќе почнат преговори пред Македонија: „Проширувањето на ЕУ е секогаш политичка одлука“

Орце Костов

Извештај на ЕК: За преговорите за членство потребен е широк консензус од главните политички партии

Извештај на ЕК: Северна Македонија треба да ги спроведе реформите поврзани со членство во ЕУ