Еден милитант загина, а осум се ранети во израелски напад на Западниот Брег

Од:

Еден палестински милитант е убиен, а осум други се ранети во петокот во израелски напад врз бегалскиот камп Џенин на окупираниот Западен Брег, соопштија палестинското Министерство за здравство и израелската војска.

Вооруженото крило на Палестинскиот исламски џихад (ПИЈ) соопшти дека убиениот е нивниот член Ислам Хамајсех.

Палестинското Министерство за здравство соопшти дека осумтемина повредени се во стабилна состојба и се згрижени во болници. Ројтерс не можеше веднаш да го потврди нивниот идентитет.

Израел соопшти дека погодил комплекс што се користел како оперативен центар за милитантите и го потврдил убиството на Хамаисех, за кој рече дека е одговорен за неколку напади врз Израелците.

Сликите кои кружат на социјалните мрежи, а кои Ројтерс не можеше да ги потврди, покажуваат облак чад над бегалскиот камп, кој со годините стана густо населена област. Жителите на кампот рекоа дека целта била една куќа.

Западниот Брег е една од териториите што ги зазеде Израел во војната на Блискиот Исток во 1967 година.

Би можело да ве интересира

На Западниот брег убиен лидерот на терористите Абдулах Абу Шалал соопшти израелската војска

(ВИДЕО) Објавена вознемирувачка снимка: Израелски војници пукаат во Палестинец со посебни потреби

(ВИДЕО) Израелците блокираат влез во болница: Лекарите не можат да дојдат до пациентите, двајца починаа

Катерина Ѓуровски

Шест Палестинци убиени на Западниот Брег

Најмалку пет Палестинци убиени на Западниот Брег

Катерина Ѓуровски

За основните потреби на луѓето во Газа и на Западниот Брег се потребни 1,2 милијарди долари

Катерина Ѓуровски