Два земјотреси во Кина

Од:

Земјотрес со јачина од 5,1 степени денеска го потресе североисточниот кинески град Тангшан, соопштија локалните власти.

Потоа е регистриран уште еден помал потрес со јачина од 2,2 степени.

Не е соопштено дали некој е повреден или е причинета материјална штета.

Железничкиот сообраќај во овој град, кој се наоѓа на 160 километри источно од Пекинг, е привремено запрен сè додека не се утврди дали има оштетување на шините, јави агенцијата Синхуа.

Во земјотрес во Тангшан во 1976 година загинаа најмалку 242.000 луѓе во една од најсмртоносните природни катастрофи во светот.

Би можело да ве интересира

Кинески медиуми: Кина нема да ја дозволи американската „кражба“ на ТикТок

А1он

САД може да ги протераат сите кинески новинари, тврди уредник од Кина

А1он

Евакуација на населението во источна Кина поради тајфунот Хагупит

Ана Ололовска

Трамп ќе преземе мерки против кинеските компании, размислува и за забрана на „Тик Ток“

А1он

Кина испраќа медицински персонал во загрозениот Хонг Конг

А1он

Во Кина 49 новозаразени со коронавирусот

А1он