Десетици удавени имигранти во потонат брод кај Сицилија

Од:

Најмалку дваесет лица се удавија во водите на Медитеранот, кога бродот со илегални имигранти потона јужно од италијанскиот остров Сицилија.

Во соопштението на хуманитарната организација „Спасете ги децата„ нема објаснување за причините за уште една поморска катастрофа оваа година, освен дека дел од преживеаните скокале во морската вода, кога забележиле дека се приближува брод за спасување.

Овој брод подоцна ги префрлил преживеаните до сицилијнскиот град Катанија.Во оваа прва информација од хуманитарната организација нема сознанија за тоа колкумина биле спасени.

Најмалку 1750 лица, се удавија во водите на Медитернот, во првите четири месеци оваа година, при обидот на илегални имигранти од Африка и земјите од Блискиот Исток, да се префрлат од Либија до италијанскиот брег и до Европа, во најчесто претоварени и неприлагодени бродови и поголеми чамци.

Бројот на удавените имигранти годинава е 20 пати поголем во споредба со првите четири месеци во 2014 година.

Би можело да ве интересира

Мигрантите исчезнаа од јужната граница

Европскиот суд на правдата ја казни Унгарија, Орбан ја нарече пресудата срамна

A1on

(ВИДЕО) Расправија и тепачка во италијанскиот Парламент

Речиси 5.000 мигранти загинаа на пат кон Канарските острови за пет месеци

Семејство со три деца со автомобил падна во море, лекарите се борат за животите на мајката и синот

Серија земјотреси во околината на Неапол