Човек во затвор во Атланта жив изеден од бубачки

Од:

Осуденик кој почина во затворска ќелија во американскиот град Атланта бил „жив изеден од инсекти и бубачки“, изјави адвокатот на неговото семејство, пренесе Би-Би-Си.

Лашаун Томпсон беше осуден за прекршочна пријава и беше предаден на психијатриското одделение во затворот во округот Фултон, откако беше оценет како ментално болен.

Адвокатот на неговото семејство, Мајкл Д. Харпер, објави фотографии од неговото тело покриено со инсекти. Тој повика на истрага, а на новинарите им рече дека ќе поднесе тужба.

„Господинот Томпсон беше пронајден мртов во валкана затворска ќелија откако жив го изедоа инсекти и бубачки. Затворската ќелија во која беше Томпсон не беше ни за болно животно. Тој не го заслужи ова“, рече Харпер.

Според извештајот на округот Фултон, Томпсон е пронајден неподвижен во својата ќелија на 19 септември, три месеци по неговото апсење и бил прогласен за мртов по напорите на локалната полиција и медицинскиот персонал да го оживеат, пишува USA Today.

Харпер тврди дека затворските досиеја покажуваат дека затворските чувари и медицинскиот персонал забележале дека состојбата на Томпсон се влошува, но не му помогнале на никаков начин.

Во извештајот на судскиот лекар е наведено дека во неговата ќелија во психијатриското одделение има „тешка наезда од креветски бубачки“, но дека на телото на Томпсон нема очигледни знаци на повреда. Причината за смртта е наведена како неутврдена, пишува во извештајот.

Би можело да ве интересира

80 години затвор за тинејџер кој си ги уби мајката и сестрата

Бебе почина во вжештено возило, родителите додека беа на миса и го оставија само три часа

Унгарија ослободи 777 странци од своите затвори

ВИДЕО: Кинески борбен авион опасно се приближи до американски, Пентагон ја објави снимката

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Драма во автобус во САД: Патник бараше да излезе, па извади пиштолот на возачот, а потоа настана хаос

ВИДЕО: Москва издаде потерница за американски сенатор поради монтирана снимка

Ана Ололовска