Четричлено семејство од Словенија меѓу седумте жртви во пад на хеликоптер во Италија

Од:

Во хеликоптерската несреќа што се случи денеска на југот на Италија, загинаа седум лица, меѓу кои и семејство словенечки туристи, јавија италијанските медиуми.

Хеликоптерот исчезна од радарите во рурална област во регионот на Пуља, а воздухопловните сили и пожарникарите организираа потрага по исчезнатиот авион. Локалните власти соопштија дека хеликоптерот набрзо бил пронајден и дека седум лица загинале.

Меѓу загинатите има и четиричлено семејство од Словенија, меѓу кои и 13-годишно девојче, јавуваат локалните медиуми.

Останатите жртви се локален лекар и двајцата пилоти на хеликоптерот.

Се претпоставува дека хеликоптерот, кој летал меѓу регионот Пуља и италијанските острови Тремити во Јадранското Море, се урнал поради лошото време.

Би можело да ве интересира

Водата во главниот канал во Венеција стана флуоресцентно зелена

Горан Наумовски

ВИДЕО: Еруптираше вулканот Етна – откажани сите летови

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Катастрофа во Италија: 13 загинати во поплави, над 10.000 раселени, штета од милијарди евра

Горан Наумовски

Бројот на жртвите од поплавите во Италија се искачи на 13, луѓе се удавиле во своите куќи

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Огромни поплави во Италија: Потопени градови, најмалку девет мртви

Горан Наумовски

ВИДЕО: Огромни поплави во Италија, најмалку осум мртви

Ана Ололовска