Чешка испрати тенкови во Украина

Од:

Чешка испрати неколку тенкови во Украина, изјави денеска извор од одбраната, потврдувајќи ја информацијата што претходно ја објави чешката јавна телевизија.

dobivaj vesti na viber

Чешката телевизија објави дека во Украина биле испратени тенкови Т-72 и борбени возила БВП-1.

Извор од чешкиот одбранбен систем потврди дека тенковите се испратени, но одби да даде повеќе детали.

Извештаите доаѓаат додека сојузниците на НАТО се подготвуваат да разговараат за испорака на дополнително оружје за Украина на утрешната средба на министрите за надворешни работи во Брисел.

Би можело да ве интересира

Почнаа вежби: Белорусија се подготвува за војна?

Украински разузнавач: Путин избегна атентат

Зеленски им се обрати на светските лидери во во Давос и побара „максимални санкции“ за Русија

Руската војска изврши ракетен напад на железничка станица во близина на Киев

На заробениците од Азовстал ќе им се суди на територија на проруските сепаратисти

Брнабиќ: Русија го прави она што некои други земји ни го направија нам во 1999 и 2008 година