Бројот на загинати во шумските пожари на Хаваите се намали на 97

Од:

Бројот на жртвите од минатомесечните шумски пожари на хавајскиот остров Мауи е ревидиран на 97, а бројот на исчезнати е 31, изјави гувернерот на Хаваите, Џош Грин.

Новите информации Грин ги објави во интервју за Си-Ен-Ен откако минатата недела изјави дека бројот на загинатите е 115, а 66 лица се водат како исчезнати. Појасни дека помал број жртви е утврден по дополнителни анализи на Министерството за одбрана, чии истражувачи, според него, се способни да вршат многу понапредни генетски анализи.

Во пожарот што на 8 август го зафати центарот на Лахаина на островот Мауи, уништени се повеќе од 2.000 згради.

Би можело да ве интересира

13 лица загинаа во пожар во хостел во Казахстан

Горан Наумовски

Во пожар загина 78-годишен маж

Горан Наумовски

Изгоре стан во Струмица

Се испитува колку се загадени воздухот и почвата – Изгореа 14 тони хемикалии во Фалише

Анита Петровска Рајковиќ

Медицинска помош за четворица пожарникари кои учествувале во гасењето на пожарот во близина на тетовско Фалише

Активен e пожарот во тетовско Фалише

Горан Наумовски