Британија: Русите именуваа нов главен град на Запорожје, не можат да го освојат стариот

Од:

Во својот дневен извештај за ситуацијата во Украина, британското Министерство за одбрана наведува дека на 3 март 2023 година, властите во делот на областа Запорожје под контрола на Русија објавија декрет со кој окупираниот Мелитопол го прогласија за главен град на регионот.

Административен центар на регионот е Запорожје.

Би можело да ве интересира

Пригожин одговори: Не заминувам од Украина

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Снимка од Пригожин кој покажува на мапа: „Украинците подготвуваат три клучни удари“

Ана Ололовска

Украинците тврдат дека вчера убиле над 1.000 руски војници

Ана Ололовска

Вратени телата на 83 украински војници убиени во војната

Пригожин ја менува реториката

Украина подготвува контраофанзива, бидејќи рускиот напад врз Бахмут се чини дека слабее

Катерина Павлова-Николовска