Брисел предлага пакет помош за Украина од 18 милијарди евра

Од:

Европската комисија денеска објави детали за пакетот за економска поддршка од 18 милијарди евра за Украина во 2023 година, за кој се надева дека ќе биде одобрен од земјите-членки на ЕУ.

Според планот, блокот ќе му испраќа на Киев 1,5 милијарди евра месечно во форма на 35-годишни заеми, со камати покриени од Европската унија.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Претседателката Сиљановска-Давкова на отворањето на Самитот за мир во Украина

Шолц: Русија во иднина ќе мора да учествува на конференција за Украина

Предраг Петровиќ

САД и Јужна Кореја загрижени за посетата на Путин на Северна Кореја

Мудрик: Ќе играм на Европското првенство, додека моето семејство дење и ноќе се соочува со руски проектили

Предраг Петровиќ

Русија ги претстави „змејовите“-новите фрлачи на пламен

Предраг Петровиќ

Сиљановска Давкова од Конференцијата за Украина: Потребен е нов Маршалов план