Брисел одобри вакцината на „Фајзер“ да се дава на деца од 12 до 15-годишна возраст

Од:

Европската комисија денеска одобри употреба на вакцина на Фајзер/БиоНТек кај деца на возраст од 12 до 15 години, изјави комесарот за здравство на ЕУ, Стела Киријакидис.

– Земјите-членки на ЕУ сега можат да одлучат да ги прошират своите програми за вакцинирање, вклучително кај деца и тинејџери. Секоја доза е важна за да се стави крај на кризата, нагласи Киријакидис.

Минатата недела Европската агенција за лекови (ЕМА) даде зелено светло за употреба на Фајзер/БиоНТек кај деца на возраст од 12 до 15 години. Оваа вакцина е веќе дозволена за употреба кај оваа возрасна група во САД и Канада.

Би можело да ве интересира

Во почетокот на октомври европскиот регулатор одлучува за трета доза вакцина против Ковид-19

Ана Ололовска

Одлуката на ЕМА за бустер дозата на вакцината на Фајзер е можна на почетокот на октомври

Ана Ололовска

Сиромашните земји ги обвинија богатите за нерамномерна распределба на вакцините

Ана Ололовска

Пристигнаа 110.612 вакцини на „Фајзер“

А1он

110.612 вакцини Фајзер преку Ковакс-механизмот пристигнуваат денеска

Катерина Павлова-Николовска

Вакцината „Фајзер“ е ефикасна и безбедна за деца на возраст од пет до 11 години