Блинкен: Во украинската контраофанзива вратени се половина од окупираните територии

Од:

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен денеска изјави дека Украина вратила половина од територијата што Русија првично ја окупираше.

Тој исто така истакна дека украинските сили се соочуваат со „многу тешки битки“ обидувајќи се да вратат уште повеќе територии контролирани од руските сили.

„Околу 50 отсто од териториите првично окупирани од руските сили веќе се вратени. Ова се уште се релативно рани денови на контраофанзивата. Тешко е. Контраофанзивата нема да заврши за една или две недели, туку за неколку месеци“, рече Блинкен во интервју за Си-Ен-Ен, пренесува Ројтерс.

Агенцијата оценува дека надежта дека Украина би можела брзо да постигне напредок и да ги натера руските сили да се повлечат згаснува бидејќи битките против добро позиционираните, зајакнати и координирани руски сили се многу тешки.

На крајот на минатиот месец, претседателот Володимир Зеленски призна дека напредувањето на украинските сили е „побавно од посакуваното“, но тој исто така рече дека официјален Киев нема да подлегне на притисокот за забрзување на контраофанзивата.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Американски снајперист во Украина: Мора да го запреме Путин

ВИДЕО: Русија жестоко нападна неколку украински градови, најтешко погоден Харков

Катерина Ѓуровски

Украина тврди дека соборила руски хелкоптер, Русите велат сам паднал

Голема победа за двајца руски милијардери, ЕУ мора да им ги укине санкциите

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: Експлозии од двете страни на границата, Русија и Украина се напаѓаат со дронови

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: Силна експлозија во руски град, украинците тврдат дека погодиле фабрика за авиони

Катерина Ѓуровски