Блинкен: Бајден побара дополнителна финансиска помош за Израел и Украина

Од:

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен денеска изјави дека претседателот Џозеф Бајден побарал дополнителна финансиска помош во износ од 61,4 милијарди долари за Украина и 14,3 милијарди долари за Израел да продолжи да се бори против Русија и палестинската милитантна група Хамас.

За време на заедничкото обраќање пред Комитетот за доделување средства на американскиот Сенат, заедно со секретарот за одбрана Лојд Остин, Блинкен побара дополнителни девет милијарди за хуманитарна помош за Израел и Газа, 13,6 милијарди долари за безбедноста на американската граница, како и четири милијарди за воена помош и владино финансирање за да се спротивстави на регионалните активности на Кина во Азија.

Би можело да ве интересира

Авионот на Блинкен приземјен поради дефект, тој продолжил кон Брисел со автомобил

Блинкен не можеше да се врати од Давос поради истекување на кислород во авионот

Блинкен и Лавров се разминаа во Скопје, САД и Русија спротивставени за иднината на ОБСЕ, за Украина, Балканот

Османи-Блинкен: Како стратешки партнери и НАТО сојузници остануваме обединети во поддршката за Украина

Премиерот Ковачевски го пречека државниот секретар на САД, Блинкен

Лавров доаѓа во Скопје: „Изгледа Бугарија и вети на Македонија дека ќе го отвори воздушниот простор“

Орце Костов