Белоруската лидерка Калесникава од затвор ненадејно префрлена во болница

Од:

Белоруската опозициска лидерка Марија Калесникава од затвор е префрлена на интензивна нега во болница во градот Гомел, пренесуваат странските агенции.

Белорускиот опозициски политичар Виктор Бабарико на Телеграм објави дека Калесникава, една од најистакнатите противници на претседателот Александар Лукашенко, вчера од непознати причини е префрлена во болница.

Лидерката на белоруската опозиција Свјатлана Циханускаја на Телеграм напиша: „Ужасни вести. Драга наша Маша, сите се надеваме дека ќе бидеш добро!“

Минатата година, Калесникава беше осудена на 11 години затвор, откако беше обвинета за заговор за преземање на власта, поттикнување акции за поткопување на националната безбедност и поттикнување дејствија кои ѝ штетат на националната безбедност преку употреба на медиумите и интернетот.

Таа беше една од трите жени кои се обединија во 2020 година за да го предводат востанието во кое десетици илјади белоруски жени излегоа на улиците во најголемите протести во модерната историја на земјата.

Калесникава беше уапсена и одведена на граница, каде и било кажано да ја напушти земјата. Наместо тоа, таа наводно го скинала пасошот, ризикувајќи затвор наместо заминување во егзил.

Би можело да ве интересира

ЕУ: Репресијата на режимот на Лукашенко достигна невидено ниво, сега ги погодува и децата

Ана Ололовска

Зеленски: Ќе бидам изненаден доколку Белорусија ја нападне Украина

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Тревога за воздушен напад во Украина: Од Белорусија полета авион кој би можел да носи нуклеарен балистички проектил

А1он

ISW: Претставници на Кремљ одржуваат средби со белоруското раководство, можно е Русија да планира напад од Белорусија

Ана Ололовска

Почна судењето во отсуство на лидерката на белоруската опозиција Тихановскаја

Ана Ололовска

Блинкен: САД воведува визи за уште 25 граѓани на Белорусија

Ана Ололовска