Белоруската армија вежба „ослободување на окупираната територија“ долж границата со Полска

Од:

Белоруската армија започна воени вежби долж полската граница, во главниот град Минск и североисточниот регион Витебск, соопшти утрово белоруското Министерство за одбрана, а пренесе Ројтерс.

dobivaj vesti na viber

Во воената вежба, која ќе трае една недела, војниците ќе вежбаат „ослободување на територијата привремено окупирана од непријателот“ и „воспоставување контрола над пограничните региони“, се вели во соопштението на Министерството.

Белорусија тврди дека, со оглед на бројот на вклучени војници и опрема, тие не морале никого да информираат за вежбата според правилата на ОБСЕ.

Да потсетиме, Украина ја стационираше армијата и воспостави одбранбени позиции долж границата со Белорусија поради повторените сигнали дека нејзиниот северен сосед може да се приклучи на руската агресија против таа земја. Белорускиот диктатор Александар Лукашенко е најверниот сојузник на Владимир Путин, кому во февруари му дозволи да испрати руски сили во Украина од територијата на Белорусија.

Би можело да ве интересира

Ненадејно почина белорускиот министер за надворешни работи

Ана Ололовска

Белорусија ја обвини Украина за воена провокација на границата

Ана Ололовска

Украина: Белорусија нареди печатење на 50.000 повици за мобилизација

Ана Ололовска

Украина гради ѕид на границата со Белорусија

Лукашенко: Украина веќе гори, а утре ќе гори и цела Европа

Ана Ололовска

Летонија ја продолжи вонредната состојба на границата со Белорусија