Бајден повикува на „пауза“ во борбите во Газа

Од:

Американскиот претседател Џо Бајден повика на „пауза“ во борбите меѓу Израел и Хамас за да се дозволи ослободување на заложниците. Тој одговараше на една жена од публиката на предизборниот митинг во Минесота, која го повика да повика на прекин на огнот.

„Мислам дека ни треба пауза. Паузата значи да се даде време за заложниците да излезат“, рече тој.

Белата куќа подоцна соопшти дека претседателот мислел на хуманитарната помош и 240-те заложници кои ги држел Хамас.

Жената беше придружувана од обезбедувањето додека извикуваше „прекин на огнот сега“, но Бајден рече дека ситуацијата е „неверојатно комплицирана“ и за Израелците и за муслиманскиот свет.

„Го поддржав решението за две држави, го имам од самиот почеток“, додаде тој и рече „Факт е дека Хамас е терористичка организација, чиста терористичка организација“.

Би можело да ве интересира

Гутереш: Убиството на повеќе од 100 Палестинци во Газа бара ефективна независна истрага

САД го блокираа соопштението во кое се обвинува Израел за смртта на повеќе од 100 убиени Палестинци

Горан Наумовски

Итна седница на Советот за безбедност на ОН поради масакрот во Газа

Бајден на средба со лидерите на Египет и Катар: Ни треба шестнеделен прекин на огнот во Газа

Двајца мажи се убиени денеска во престрелка на окупираниот Западен Брег

Горан Наумовски

Белата куќа за израелскиот смртоносен напад во Газа: Сериозен инцидент