Бајден: Окупација на Газа е грешка, единствено решение е две држави

Од:

Американскиот претседател Џозеф Бајден смета дека израелската војна против Хамас ќе заврши кога екстремистичката организација ќе биде лишена од способноста да убива Израелци.

Тој апелираше до Израелците да покажат воздржаност кога вршат воени операции во Ал Шит, најголемата болница во Појасот Газа.

„Мислам дека тоа ќе престане кога Хамас веќе нема капацитет да убива“, рече Бајден синоќа за војната.

Американскиот лидер смета дека „конечниот одговор е решение со две држави (според моделот)“ и дека Израелците и Палестинците живеат рамо до рамо, пренесе АП.

Бајден ова го изјави на прес-конференција по средбата со кинескиот претседател Си Џинпинг на маргините на конференцијата за азиско-пацифичка економска соработка во Калифорнија.

Администрацијата на Бајден продолжува да ги отфрла повиците за прекин на огнот и наведува дека Израел има право да се брани по масакрот на 7 октомври, но поддржува пократки хуманитарни паузи, очекувајќи од израелската страна да ги почитува правилата за војна во конфликтот во Газа, објавија израелските медиуми. .

Американскиот претседател оцени дека Израел презема ризик со дејствување околу болницата Шифа во градот Газа, но дека „едно е потврдено: Хамас има штаб, оружје, материјал под болницата“.

Тој изрази и надеж дека ќе се постигне договор за ослободување на околу 240 заложници кои се држат во Газа, благодарение на посредништвото на Катар.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Не стивнуваат реакциите за масакрот во Газа: Израел не признава дека пукал на цивилите

Катерина Ѓуровски

Бајден на средба со лидерите на Египет и Катар: Ни треба шестнеделен прекин на огнот во Газа

Бајден: Резултатите од мојот систематски преглед се исти како и минатата година

Околу 100.000 гласачи во Мичиген доставија празни ливчиња како предизборно предупредување до Бајден

Бајден на рутински преглед пред закажаните претседателски избори во САД

Солзите на маж од Газа кој изгуби 103 членови на семејството во еден ден: За кого да се вратам

Предраг Петровиќ