Бајден на средба со лидерите на Египет и Катар: Ни треба шестнеделен прекин на огнот во Газа

Од:

Американскиот претседател Џо Бајден разговараше со египетскиот претседател Абдел Фатах Ал Сиси и со емирот на Катар Шеик Тамим Бин Хамад Ал Тани за војната во Газа.

Бајден, на одделни состаноци со Сиси и емирот на Катар, разговараше за војната во Газа и нивните напори да обезбедат ослободување на заложниците кои ги држеше Хамас.

Американскиот претседател му се заблагодари на Сиси за водството на Египет во испораката на хуманитарна помош во Газа.

-Лидерите нагласија дека ослободувањето на заложниците ќе резултира со итен и траен прекин на огнот во Газа за период од најмалку шест недели, извести Белата куќа по разговорите со Сиси и катарскиот емир.

Тие разменија мислења за тоа како таков продолжен период на затишје може да се вклучи во нешто потрајно.

Тие, исто така, разговараа за плановите за зголемување на хуманитарната помош за Газа и за тоа како прекинот на огнот според договорот за заложници дополнително ќе помогне да се овозможат тие напори и да се обезбеди помошта да стигне до цивилите на кои им е потребна низ Газа.

Би можело да ве интересира

Бајден: Канибалите го изедоа вујко ми

ИДФ: Во последните 24 часа во Газа беа погодени 40 цели

ОН се обидуваат да спречат глад во Газа: „Постојано има некој нов проблем“

(ВИДЕО) Нов гаф на Бајден: И се заблагодари на „Чехословачка“

Во израелскиот напад на градот Газа загинаа 29 лица, десетици се повредени

ВАФА: Во денешните израелски напади врз Појасот Газа загинаа 25 лица

Горан Наумовски