Бабиш: Поголема ЕУ соработка во борбата против вториот бран на Ковид-19

Од:

Чешкиот премиер Андреј Бабиш побара поголема координација внатре во ЕУ околу прашањето за борбата против Ковид-19.

– Коронавирусот се враќа и ќе има проблеми, изјави Бабиш.

Заминувајќи на самитот на ЕУ 27 во Брисел, чешкиот премиер ја нагласи потребата за подобра европска соработка и помош кога станува збор за медицинска опрема и персонал, болнички капацитети и вакцини.

Тој потенцира дека Република Чешка во првиот бран на коронавирусот била многу успешна, но сега е „меѓу најлошите“ во Европа.

Чешка во однос на бројот на население моментно е меѓу најголемите светски жаришта на Ковид-19 со над 400 новозаразени на 100.000 жители.

Би можело да ве интересира

Чешкиот претседателски кандидат Андреј Бабиш добил заканувачки писмо и куршум

Чешка: Полицијата бара премиерот Бабиш да се обвини за проневера на европски пари

Жарко Настоски

Бабиш: Никогаш нема да поднесам оставка

Наум Локоски