Апсење во Италија во врска со корупцискиот скандал во Европскиот парламент

Од:

Даночниот консултант на поранешниот европратеник Пјер Антонио Панцери, кој е во центарот на корупцискиот скандал во Европскиот парламент, е уапсен во Италија, изјави извор запознаен со случајот.

Моника Росана Белини, која работеше за претставникот на левиот центар Панцери, беше уапсена на барање на белгиските власти, кои издадоа европска потерница. Таа беше обвинета за злосторничко здружување, корупција и перење пари.

Панцери, кој беше уапсен во Брисел во декември и обвинет со уште три лица, меѓу кои и грчката пратеничка од ЕУ, Ева Каили, се согласи да соработува со истражителите во замена за намалена казна, изјави вчера белгиски обвинител.

Тој рече дека Панцери се согласил да соработува со белгиските власти за корупцискиот скандал во замена за намалена казна.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Италијанската влада го обвини „Вагнер“ дека стои зад бранот мигранти во Средоземното Море

Повеќе од илјада мигранти се спасени во Италија

Ана Ололовска

Италијанските власти донесоа построги затворски казни за шверцерите на мигранти

Горан Наумовски

ВИДЕО: Се судрија два авиони кај Рим, загинаа пилотите

Ана Ололовска

ВИДЕО: Италијански мафијашки бос избега од затвор, никој не забележа дека го нема два часа

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Мигрант кој го преживеа бродоломот во Италија: Шверцерите фрлаа деца во морето

Ана Ололовска