Анкета: Трамп би го победил Бајден доколку денеска имаше избори

Од:

Доналд Трамп има огромна предност пред сите други републикански претенденти, односно за поранешниот американски претседател би гласале вкупно 67 отсто од републиканските гласачи, објави „The Hill“, повикувајќи се на истражување на агенцијата од Харвард CAPS-Harris Poll.

На второ место е поранешниот потпретседател Мајк Пенс со девет проценти, а на трето гувернерот на Флорида Рон Десантис со осум отсто.

Доколку претседателските избори во САД се одржеа денеска, поранешниот претседател Доналд Трамп би бил поддржан од повеќе гласачи отколку актуелниот претседател Џо Бајден.

Во анкетата, 48 отсто од луѓето рекле дека би гласале за Трамп, додека само 45 отсто рекле дека би гласале за Бајден. Другите седум проценти не одлучиле.

Анкетата била спроведена од 30 ноември до 2 декември меѓу 1.989 Американци.

Истражувањето доаѓа во време кога Бајден се соочува со мноштво проблеми како што се инфлацијата, постојано високите нивоа на нови случаи на Ковид-19 и контроверзното повлекување од Авганистан во текот на летото, а сите тие веќе доведоа до рекордно ниско ниво на неговиот рејтинг.

Според ова ново истражување, 51 отсто од испитаниците не ја одобруваат работата на Бајден, што е намалување за шест поени во последните месеци од годината.

Би можело да ве интересира

Хјуман рајтс воч го критикуваше Бајден и другите лидери дека слабо ја бранат демократијата

Ана Ололовска

Во Њујорк уапсен возрасен маж кој се заканувал дека ќе го убие поранешниот претседател Трамп

А1он

Пелоси го повика Бајден да одржи говор за состојбата на нацијата на 1 март

Ана Ололовска

Семејството Бајден им го честиташе Божик на православните верници во САД и светот

Експресна реакција на Трамп: Бајден ја уништува нацијата и дополнително ја дели Америка

А1он

Бајден го обвини Трамп дека претставува континуирана закана за американската демократија

А1он