Аналитичарите предвидуваат: Украина ќе се обиде да ги преполови руските војници

Од:

Украина ќе се обиде да ги подели руските трупи на два дела во очекуваната пролетна контраофанзива, велат воените аналитичари.

Тие ќе се обидат да го пробијат копнениот коридор меѓу Русија и полуостровот Крим, движејќи се од Запорожје кон Мелитопол и Азовското Море, изјави Олех Жданов, поранешен офицер за оперативна контрола на Генералштабот на украинските вооружени сили.

Ова „ќе ги подели руските војници на две половини и ќе ги пресече линиите за снабдување на единиците лоцирани позападно, во правец на Крим“, рече Жданов.

На Украина ќе и помогне приливот на моќно западно оружје, вклучувајќи германски и британски тенкови, хаубици и милион парчиња муниција.

„Големиот број на тенкови значи дека можете да внесете подлабок клин во руските позиции“, рече Џејмс Никси, директор на програмата Русија и Евроазија во Chatham House, тинк-тенк во Лондон.

Но, влогот е голем, а сојузниците веројатно очекуваат подобрувања на бојното поле во замена за нивната скапа опрема.

Поразот на Украина „би имал глобални последици и нема да има такво нешто како европска безбедност како што ние ја разбираме“, рече Никси.

Институтот за проучување на војната верува дека Украина најверојатно ќе мора да преземе серија офанзиви со двојни цели.

Или „да го убеди Путин да прифати компромис“ или „да создаде воена реалност доволно поволна за Украина, така што Киев и неговите западни сојузници можат ефективно сами да го замрзнат конфликтот, без оглед на одлуките на Путин“, наведува тинк-тенкот.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: 300 животни се удавија во поплавена зоолошка градина по уништувањето на браната во Украина

Украинска армија: Знаеме зошто Русите ја разнесоа браната, тоа е хистерична реакција

По уништувањето на браната, нивото на водата во Нова Каховка порасна за повеќе од 10 метри

Русија: Го гранатираат нашиот регион што се граничи со Украина

(ВИДЕО) Украина: 16.000 луѓе во „критичната зона“ по уништувањето на браната

(ВИДЕО) Снимка од Херсон, градот веќе е под вода: Вистинската драма се очекува за два часа, луѓето се евакуираат

Горан Наумовски