Американско разузнавање: Украинците стојат зад нападот врз Кремљ и неколкуте атентати

Од:

Американските власти веруваат дека нападот со беспилотно летало врз Кремљ на почетокот на овој месец го извршила една од специјалните воени или разузнавачки единици на Украина, пишува Њујорк Тајмс. Тоа беше само една во низата тајни акции против руски цели кои ја вознемирија администрацијата на Бајден.

Американските разузнавачки агенции не знаат која единица го извршила нападот и дали украинскиот претседател Володимир Зеленски или неговите највисоки функционери биле запознаени со операцијата. Некои американски претставници сметаат дека Зеленски не знаел дека нападот ќе биде извршен.

Агенциите дојдоа до својата прелиминарна проценка делумно од пресретнатите комуникации во кои руските официјални лица ја обвинија Украина и другите комуникации во кои украинските власти рекоа дека веруваат дека нивната земја е одговорна за нападот на 3 мај.

Американските власти додаваат дека не веруваат дека украинската влада директно го одобрила нападот со дрон врз Кремљ, но тоа е затоа што разузнавачките агенции сè уште немаат конкретни докази за да идентификуваат кои владини претставници, украински единици или оперативци биле вмешани.

Се чини дека нападот бил дел од серијата операции што предизвикаа немир во САД, најголемиот снабдувач на воена опрема во Украина. Администрацијата на Бајден е загрижена поради ризикот Русија да ги обвини американските официјални лица и да возврати со проширување на војната надвор од Украина.

Покрај нападот со дрон, американските власти веруваат дека Украинците се одговорни за убиството на ќерката на истакнат руски националист, за убиството на прорускиот блогер и за бројните напади во руските градови во близина на границата со Украина. Тие, исто така, сметаат дека нападот на гасоводот Северен тек е дело на проукраинските оперативци чии врски со украинската влада допрва треба да се воспостават.

Би можело да ве интересира

Путин за НАТО земјите: „Ќе претрпат тешки последици… Треба да бидат свесни со што си играат“

Предраг Петровиќ

Русите ја прегазија првата линија на украинската одбрана на север, Киев започна истрага

Реакции од Италија: „НАТО не може да не принуди да убиваме во Русија, Столтенберг да поднесе оставка“

Предраг Петровиќ

Путин потпиша указ со кој ќе може да се запленува американскиот имот во Русија

Зеленски: Русија собира нови војници во близина на границата

Украина ја истражува својата 125-та бригада: Тие се виновни што Русите напредуваат

Предраг Петровиќ