Американскиот Сенат го избра Џејмс Коуми за директор на ФБИ

Од:

Сенатот на Конгресот на САД синоќа го потврди изборот на поранешниот американски заменик министер за правда Џејмс Коуми за нов директор на Федералното истражно биро (ФБИ).

„За“ предлогот на претседателот Барак Обама републиканецот Коуми да биде новиот директор на ФБИ гласаа 93 сенатори, а еден беше „против“.

Досегашниот директор на ФБИ, Милер ќе се повлече од функцијата во текот на септември, откако 12 години го предводеше Бирото.

Коуми (52) е поранешен обвинител, експерт за национална безбедност и во времето на Џорџ Буш помладиот, од 2003 до 2005 година беше заменик министер за правда.

Во 2004 година Коуми го одби барањето на високи службеници во Белата куќа Министерството за правда, без посебна наредба, да го продолжи важењето на Програмата за прислушување на Агенцијата за национална безбедност (НСА), што беше воведена по
терористичките напади од 11 септември 2001 година.

Со тоа тој ја доби поддршката на демократите, кои беа против програмата на тогашниот претседател Буш за следење на комуникациите.

ФБИ има 36.000 вработени, меѓу кои и 13.785 специјални агенти, кои истражуваат внатрешен и меѓународен тероризам, кршење на човековите права, шверц со наркотици и корупција.

Би можело да ве интересира

Пет лица загинаа во торнадо во Ајова, десетици се повредени

Три лица загинаа во авионска несреќа во САД

(ВИДЕО) Нова драма во САД: Брод удри во мост, се излеа нафта, спасувачките служби го блокираа сообраќајот

Горан Наумовски

Волстрит порасна, но инфлацијата во САД не се намалува

САД се длабоко вознемирени од грузискиот закон за странски агенти

ВИДЕО: Девојче во САД злоставувано до смрт, таткот и маќеата ја држеле врзана во подрум

Катерина Ѓуровски