Американец го проневерил државниот фонд за превенција од пандемијата за да купи Ламборџини

Од:

Жител на американската сојузна држава Флорида е обвинет за проневера на пари од фондот за помош на ранливите категории на лица во период на пандемија затоа што со државните средства купил автомобил од познатиот италијански бренд „Ламборџини“.

29-годишниот Дејвид Хајнс испратил барања за финансиска помош во фондот за своите 70 вработени лица по што „Банката на Америка“ му доделила околу четири милиони долари.

По неговото купување на луксузниот автомобил „Lamborghini Huracan EVO“, американските власти откриле дека Хајнс сторил кривично дело- проневера со тоа што ги измамил институциите. Во  меѓувреме, истражителите дознале и дека останатиот дел од парите обвинетиот ги трошел на накит, престојување во хотели и за издршка на неговата мајка.

Би можело да ве интересира

Амбасадата на САД во Турција ги предупреди Американците на можни напади во Истанбул

Ентони Блинкен пристигна во посета на Каиро

Ана Ололовска

Укината специјалната единица во Мемфис чии членови до смрт претепаа афроамериканец

Ана Ололовска

ВИДЕО: Тројца загинати во пукање во Лос Анџелес

Ана Ололовска

Прoтести низ САД по објавеното видео од убиството на Тајeр Николс при полициско задржување

Ана Ололовска

ВИДЕО: Брачен пар во САД извршил егзорцизам на посвоениот син, детето починало од повредите

Ана Ололовска