Америка испрати нов дрон: Најнапредниот авион полета од Италија и пристигна над Црното Море

Од:

САД испратија нов извидувачки дрон RQ-4 Global Hawk на лет со знак за повикување FORTE10 над Црното Море.

Дронот полета од воздухопловната база Сигонела во близина на италијанскиот град Катанија. Извесен период беше во романскиот воздушен простор, а сега лета над Црното Море.

Ново американско беспилотно летало влезе во водите на Црното Море откако американскиот дрон MQ-9 Reaper се урна во Црното Море по сударот со руски борбен авион Су-27 оваа недела.

Претходно Си-Ен-Ен објави дека американската војска испратила ново беспилотно летало во регионот на Црното Море за да изврши увид на местото на падот и да ги следи акциите на руската војска, која почнала да ги бара остатоците од дронот.

Би можело да ве интересира

Драма во Москва: Дрон падна на територијата на градскиот суд

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Паника во Русија: Дрон падна во близина на Москва, Русите тврдат дека бил полн со експлозив

Русите го извлекоа американскиот MQ-9 од Црното Море, се бараат клучните разузнавачки информации

САД продолжија да испраќаат шпионски летала над Црното Море

Награди за пилотите кои го пресретнаа американскиот дрон

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Како Русите го соборија американскиот дрон: Армијата објави видео од падот над Црното Море

Горан Наумовски