37 лица меѓу кои двајца пратеници убиени во Нигерија

Од:

Триесет и седум лица, меѓу кои двајца пратеници, беа убиени вчера на погребот на 63-те жртви во нападот што се случи во саботата во централната нигериска држава Плато, соопшти полицијата.

Сенатор и член на регионалниот Парламент се меѓу загинатите во нападот, за што се осомничени пастири од племе во реонот, кои убија десетици луѓе во шест села претходно.

Би можело да ве интересира

Боко Харам го засилува влијанието на запад од Нигерија, заробени шест локални заедници

А1он

Нов биланс: 20 загинати при уривањето на зградата во Нигерија

А1он

Повеќе од 12 милиони деца во Нигерија не одат во училиште поради страв од киднапирање

А1он

Убиени 18 лица во џамија во Нигерија

Ана Ололовска

Најмалку 25 загинати во пожар во илегална рафинерија во Нигерија

Ана Ололовска

Вооружени лица нападнаа затвор во Нигерија и ослободија 1.000 затвореници

Leave a Comment

three + twenty =