37 лица меѓу кои двајца пратеници убиени во Нигерија

Од:

Триесет и седум лица, меѓу кои двајца пратеници, беа убиени вчера на погребот на 63-те жртви во нападот што се случи во саботата во централната нигериска држава Плато, соопшти полицијата.

dobivaj vesti na viber

Сенатор и член на регионалниот Парламент се меѓу загинатите во нападот, за што се осомничени пастири од племе во реонот, кои убија десетици луѓе во шест села претходно.

Би можело да ве интересира

Гутереш апелира за „безбедно и достоинствено“ враќање на бегалците во Нигерија

Ана Ололовска

Повеќе од 100 луѓе загинаа во илегална нафтена рафинерија во Нигерија

Ана Ололовска

Во Нигерија убиени 154 луѓе

Ана Ололовска

Во Нигерија уништени 255 хектари полиња со канабис

А1он

ВИДЕО: Во близина на Нигерија експлодира брод за производство и складирање нафта

А1он

Џихадисти во Нигерија киднапираа 20 деца

А1он

Leave a Comment

15 + 6 =