11 илјади деца затруени од јагоди во Германија

Од:

Најмасовното труење со храна во Германија, поради кое 11 илјади деца од училишна возраст чувствувале мачнини како пролив и повраќање, најверојатно е предизвикано од консумирање смрзнати јагоди, објавија тамошните власти.

Со вакви здравствени проблеми биле зафатени деца во 500 училишта во источна Германија, кои јаделе храна што ја набавува компанијата „Sodexo”, а 32 завршиле во болница со потешки форми на затруеност.

Институтот „Роберт Кох” соопшти дека е откриена „уверлива и статистички значајна поврзаност” меѓу епидемијата и консумацијата на смрзнатите јагоди.

Од компанијата најавија исплата на отштета за заболените и во соопштението издадено по овој повод изрази „длабоко жалење поради овој изолиран инцидент”.

 

Би можело да ве интересира

Кандидатите за нов германски канцелар денеска ќе ја имаат последната ТВ дебата

Ана Ололовска

Германската министерка за одбрана, Анегрет Крамп-Каренбауер, сака да го отвори патот кон побрзи и независни воени мисии на ЕУ

Ана Ололовска

Не е пронајдена опрема за изготвување бомба во истрагата за претпоставениот напад врз синагога во Хаген

А1он

Почна судењето на поранешните менаџери на Фолксваген за измама со издувни гасови

А1он

Германската полиција приведе четворица осомничени по закани за напад на синагога

Македонската и германската полиција запленија марихуана вредна над 100.000 евра

Leave a Comment

two × five =