ВИДЕО: Штипското „езеро“ конечно пресуши

Од:

По речиси два месеца од поплавите, јавното претпријатие „Стипион 2011“ од Штип конечно успеа да го исчисти запушениот канал меѓу населбите Сењак и Дузлак.

Поради запушениот канал меѓу овие населби, по поплавите се создаде езеро од атмосферските води, меѓу штипјани познато како „Дузлачко езеро“.

По апелот од страна на граѓаните, ЈП „ Стипион 2011“ – Штип, заедно со вработените од територијалната противпожарна единица, излезе на терен за да го санира овој проблем.

stip ezero (8)

Со механизација што беше позајмена од ЈП „Хидроводовод“, екипите на ЈП „Стипион 2011“ и противпожарната единица денес успеаја да го отпуштат каналот, а насобраната водата да ја испуштат кон реката Брегалница.

stip ezero (3)

На ЈП „Стипион 2011“ му остана уште да ги санираат оштетувањата на патот, кои настанаа во текот на работата, и да се изготви проект со кој овој проблем во целост ќе биде решен.

Би можело да ве интересира

Отворена изложба од колонијата „Свети Јоаким Осоговски“ во Штип

А1он

Засилените сообраќајни контроли ќе продолжат и во наредните денови

А1он

70 санкции за брзо возење на територија на СВР Штип

А1он

Судското рочиште меѓу „Интракат“ и штипски „Бетон“ закажано на 3 декември

А1он

Апелацискиот суд во Штип ја зголеми казната на возачот кој ја прегази Верица Белчовска

А1он

Милевски со порака до општините да користат „Северна“

А1он

Leave a Comment

3 × two =