САД со апел до Либан да продолжи со дипломатските контакти со дел од монархиите во Персискиот залив

Од:

САД денеска упатија апел за одржување на дипломатските контакти меѓу Либан и неколку монархии во Персискиот Залив, чии односи се во сериозна криза.

-Ние веруваме дека каналите на комуникација меѓу Либан и неговите партнери мора да останат отворени. Ја поддржуваме секоја мерка што го промовира тој пристап, изјави портпаролот на Стејт департментот, Нед Прајс.

Тој додаде дека дипломатските канали мора да останат отворени доколку сака да се подобри хуманитарната ситуација во Либан.

Дипломатската криза избувна откако се дозна дека либанскиот министер за информации, Георг Кордахи, додека се уште не бил избран во владата, за „апсурдна“ ја оценил интервенцијата на меѓународната коалиција во граѓанската војна во Јемен.

Коалицијата, која ги вклучува Саудиска Арабија, Обединетите Арапски Емирати и Бахреин, се бори на страната на меѓународно признатата јеменска Влада против бунтовниците поддржани од Иран.

Либанскиот министер Кордахи на функцијата беше номиниран од Хезболах, шиитско проиранско движење во Либан.

Либанскиот премиер Наџиб Микати се огради од неговата изјава и имплицитно го повика да поднесе оставка.

Би можело да ве интересира

Поранешниот либански премиер Саад Харири се повлекува од политичкиот живот

А1он

Земјотрес во Израел, Јордан и Либан

Ана Ололовска

Хамас: Експлозијата во бегалскиот камп во Либан е резултат на електричен дефект

Ана Ололовска

Најмалку 10 повредени во серија експлозии во палестински бегалски камп во Либан

Ана Ололовска

Либан воведува полициски час за невакцинираните лица

Ана Ололовска

САД го честитаа Денот на независноста на Либан и го осудија терористичкиот напад во Ерусалим

А1он