Поранешниот адвокат на Трамп сведочеше дека и платил на Сторми Даниелс 130.000 долари за да молчи

Од:

Поранешниот адвокат на Доналд Трамп Мајкл Коен изјави денеска дека и платил 130.000 долари на порно актерката Сторми Даниелс за време на претседателските избори во 2016 година по налог на поранешниот претседател во замена за нејзиното молчење за наводната емотивна средба со Трамп.

Тој ги даде овие коментари во понеделникот за време на сведочењето против Трамп на судењето на републиканскиот кандидат за фалсификување деловни книги за да ја прикрие исплатата на Даниелс.

Коен тврдеше дека откако постигнал спогодба од 130.000 долари со адвокатскиот тим на Сторми Даниелс, тој се обидел да го одолговлекува процесот до крајот на 2016 година, што ја натерало ѕвездата на филмот за возрасни накратко да се повлече од преговорите.

Ден пред Коен да ги испрати парите, утрото имал два разговори со Трамп на кои било договорено адвокатот да отвори фирма преку која Даниелс ќе ги испрати парите, пренесува Си-Ен-Ен.

Коен опиша како лажел на неговите банкарски изводи, велејќи дека „Essential Consultants LLC“ се користел за консултации за недвижнини.

Овие лаги доведоа до федерални обвиненија против него во 2018 година.

Подоцна беше договорено на Коен да му бидат вратени 420.000 долари поради федералните даноци, а компензацијата на Даниелс наводно била скриена во деловните документи на организацијата Трамп како плаќање за правни услуги, рече Коен.

Поранешниот адвокат на Доналд Трамп сведочеше дека имал договор со Дејвид Пакер, издавачот на таблоидот National Enquirer, да ја поддржи претседателската кандидатура на Трамп, како и да ги потисне сите негативни приказни, сведочеше Коен.

Тој наведува дека дознал дека Даниелс ја продава својата приказна во клучен момент за претседателската кампања на Трамп, по објавувањето на аудио снимка од ТВ програмата „Пристапи до Холивуд“ во која Трамп се фали дека може да допира жени каде сака бидејќи е позната личност.

Мајкл Коен, исто така, сведочеше дека Трамп бил „гневен“ поради можноста приказната да пукне заради кампањата, а не заради угледот на семејството, како што тврди неговиот правен тим.

„Ми рече – ова е катастрофа, целосна катастрофа. Жените ќе ме мразат. Мажите мислат дека е кул, но ова ќе биде катастрофа за мојата кампања“, сведочеше Коен на судењето на поранешниот претседател во државата Њујорк.

Тој додаде дека Трамп во таа прилика рекол дека по изборите нема да биде важно дали јавноста е запознаена со наводите на порно актерката.

Во своето сведочење пред судот на Менхетен, Пекер потврди дека го спречил објавувањето на приказната.

Според Си-Ен-Ен, се очекува адвокатот на Трамп, Тод Бланш, да се обиде да го уништи кредибилитетот на Коен кај поротата денеска за време на вкрстено испрашување, прикажувајќи го како осуден лажен сведок кој постојано ја менувал својата приказна.

Трамп е обвинет за фалсификување деловни досиеја за да прикрие дека на Сторми Даниелс и платил 130.000 долари за време на претседателските избори во 2016 година во замена за нејзиниот молк за нивната наводна емотивна средба.

Поранешниот претседател ги негира обвинувањата.

Би можело да ве интересира

Трамп: Зеленски е трговец, секогаш кога доаѓа во САД, тој си заминува со 60 милијарди долари

На Европа и се заканува „Трамп моментот“: Зошто изборите во ЕУ се многу важни

А1он

Трамп: Многу од заложниците што ги чекаме не се меѓу живите

Трамп: Ники Хејли би можела да биде во мојот тим

Трамп најави дека ќе ги олесни прописите на Бајден за поседување оружје

Трамп бара Бајден да помине тест за дрога пред нивниот ТВ-дуел