Пациентот во Шпанија е негативен на заразната болест од која умираат 88 отсто од заразените

Од:

Мажот во Шпанија, за кој имаше сомнеж дека има смртоносна Марбуршка болест, е негативен ни нема вирус, соопшти денеска Министерството за здравство.

Здравствените власти во Валенсија претходно соопштија дека го откриле првиот сомнителен случај во земјата на смртоносната заразна болест, која стави во карантин повеќе од 200 луѓе во Екваторијална Гвинеја. Пациентот ќе биде повторно тестиран во наредните недели, за секој случај, велат официјалните лица.

34-годишниот, кој неодамна бил во Екваторијална Гвинеја, беше префрлен од приватна болница во одделот за изолација во болницата Ла Фе во Валенсија.

Тројцата здравствени работници кои го лекувале превентивно биле изолирани. Вирусот Марбург може да има стапка на смртност до 88 проценти, според Светската здравствена организација (СЗО). Нема одобрени вакцини или антивирусни третмани за негово лекување.

Би можело да ве интересира

Заврзаа човек и му се заканија дека ќе му ја силуваат ќерката: Полицијата се сомнева дека е бандата е од Србија

Горан Наумовски

Банда од Балканот „падна“ во Шпанија: Украдоа накит вреден милион евра, а ограбија и познат фудбалски тренер

(ВИДЕО) По сушата, силен дожд падна на југот на Шпанија, поплавени улици, затворени училишта

ВИДЕО: Се урна борбен авион Ф-18 во Шпанија

Катерина Павлова-Николовска

Експлозија во Шпанија: Најмалку две лица загинаа

Шпанскиот премиер: Во војна има агресор и жртва, а во Украина агресор е Путин

Ана Ололовска