Герасимовски: Ветеното кон пензионерите целосно исполнето, отворени сите три пензионерски клубови

Од:

Општина Центар за помалку од една година отвори три пензионерски клуба со што го исполни ветувањето и барањето на пензионерите во предизборниот период. Градоначалникот на Општина Центар Горан Герасимовски денеска го отвори пензионерскиот клуб кој го носи името на најмладиот партизан Миле Арсовски кој со своите 16 години жестоко се борел за ослободување на Скопје информираат од прес службата на Општината.

dobivaj vesti na viber

„Денеска за помалку од една година од мандатот успеавме да го исполниме барањето на пензионерите во предизборниот период кое се однесуваше на отворање на три пензионерски клуба на локации кои самите ни ги посочија. Навистина ми е чест и задоволство да соопштам дека овој пензионерски клуб го носи името Миле Арсовски, име на најмладиот народен херој кој живеел близу оваа локација. Благодарение на храброста на нашите борци денес живееме во слобода и од нашите највозрасни граѓани слушаме за неизмерната љубов и пожртвуваност на партизаните кон татковината“, изјави Герасимовски.

Општина Центар минатата недела го отвори пензионерскиот клуб во просториите на ЈП „Паркинзи на Општина Центар“ каде највозрасните граѓани од Крњево и Кале ќе може да се сретнуваат и дружат.

Општина Центар исто така за пензионерите го спроведува и проектот „Нега на стари лица во домашни услови“ со што обезбедува домашна нега од лиценцирани негуватели, физиотерапевти и психолози на 90 корисници со полни 62 години. Во соработка со „Банка за храна“ Општина Центар секој месец доделува пакети со храна и хигиенски производи за пензионерите со ниски примања.

Би можело да ве интересира

Четвртоодделенците од основните училишта изминатата недела ја посетија и се запознаа со работата на Општина Центар

Ана Ололовска

Започнаа училишните спортски игри во Општина Центар

Герасимовски: Почнува Јавниот повик за доделување 3.300.000 денари за пензионерите во Центар

Горан Наумовски

Герасимовски: Граѓаните може да пополнат онлајн прашалник и да предложат проекти за својата населба

Ана Ололовска

Герасимовски: Заедно со граѓаните ќе најдеме решение за бучавата во Капиштец

Герасимовски: Обезбедуваме 260 нови паркинг места во Капиштец и резидентни паркинзи за центарци

Ана Ололовска