znm

Македонија

(ВИДЕО) Селмани: Законот за декриминализација ќе ја подобри медиумската слобода

А1он
Претседателот на ЗНМ, Насер Селмани пред еврокомесарот Штефан Филе со полна уста пофалби до Груевски и Арифи, за храбриот чекор со усвојувањето на Законот за
Македонија

Став на Премиерот за договорот Влада – ЗНМ и за А2

А1он
Би сакал на еден ден по постигнувањето на договорот за декриминализација на клеветата, иницијатива која Владата на барање на македонското Здружение на новинари ја прифати
Македонија

Македонските новинари на твитер: Фуле не зафркаваш?

А1он
„Не сум среќен што добрите вести за декриминализацијата на клеветата се деградирани од не толку добри вести како одземање на лиценцата од А2 телевизија“. Ова
Македонија

ЗНМ: Самоцензурата полоша од цензурата

А1он
„Многу тужби малку слобода“, „Душевна болка ја лекува вистината“, „Слобода на изразување“… Со овие транспаренти новинарите пред Основниот суд Скопје 1 го изразуваат своето незадоволство
Македонија

Македонија последна во Европа по слободата на медиумите

А1он
Mакедонија и Унгарија остануваат најкритичните земји во Европа според слободата на медиумите. Поради овој податок, Меѓународната партнерска група на организации кои работат на овој проблем